SAMORZĄD W OBLICZU ZMIAN – VIII Krajowy Kongres Sekretarzy
W dniach 24-25 września 2024 r. w Warszawie odbył się VIII Krajowy Kongres Sekretarzy, organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego – najważniejsze wydarzenie dedykowane sekretarzom gmin, miast, powiatów i województw z całej Polski.
Kongres zgromadził bisko 400 ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli samorządów z ze wszystkich województw, oferując przestrzeń do wymiany doświadczeń, dyskusji na temat przyszłości samorządów oraz podkreślenia kluczowej roli sekretarzy w strukturach zarządzania. Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem: „Rozwój kompetencji i usług dla mieszkańców, jako priorytet administracji samorządowej w dynamicznym otoczeniu”.
Sekretarz – gwarancja sprawności samorządu
„To Wy jesteście dyrektorami generalnymi urzędów, to Was rozlicza wójt, burmistrz lub prezydent, to na siebie bierzecie ogrom funkcjonowania całej administracji” – powiedział na rozpoczęcie Kongresu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański. Sekretarz gminy, powiatu czy województwa pełni szczególną rolę w funkcjonowaniu urzędu. Sekretarze traktowani są na ogół jako ich dyrektorzy zapewniający ciągłość w funkcjonowaniu struktur władzy lokalnej.
„Za każdym razem doskonale sprawdzał się samorząd. Był sprawny, dobrze zorganizowany i stanowił o sile państwa i o możliwości radzenia sobie przez nie z zagrożeniami. Od samorządu dużo zależy, a w samorządzie ta sprawność organizacyjna zależy przede wszystkim od sekretarzy” – powiedział Senator Zygmunt Frankiewicz, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji w Senacie RP.
Potrzeba zmian w samorządzie
Dziś jednak obok dotychczasowych wyzwań i zagrożeń dochodzą takie, na które trzeba się przygotować. Dynamiczne przemiany społeczne, technologiczne i ekologiczne wymagają nowego podejścia do zarządzania lokalnymi wspólnotami. Problemy związane z finansowaniem inwestycji, transformacją energetyczną oraz gospodarką komunalną stają się coraz bardziej złożone. Ograniczone dochody samorządów, szczególnie po wprowadzeniu Polskiego Ładu, a także rosnące koszty utrzymania oświaty czy koszty związane z transformacją energetyczną są coraz większym wyzwaniem dla samorządów.
Wydarzenia takie jak Kongres Sekretarzy to miejsca, gdzie całe środowisko związane z samorządem terytorialnym w Polsce ma okazję do debaty na temat kierunków, w które powinny iść przemiany. Jak podczas otwierającej wydarzenie debaty zauważył Prezes Zarządu FRDL dr Cezary Trutkowski, „obecnie obowiązujące zasady zostały stworzone w innych czasach. Potrzebne jest ich dostosowanie do nowych realiów i wyzwań. Trzeba zadbać o demokrację lokalną i zwiększać rolę mieszkańców w podejmowaniu decyzji o politykach publicznych”.
Cyfryzacja – szansa i wyzwanie
Jednym z kluczowych tematów tegorocznego Kongresu była cyfryzacja urzędów. Rozwój technologii może znacząco usprawnić pracę administracji. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mieli okazję zapoznać się między innymi ze stworzonym przez NASK systemem EZD RP, który może być wdrażany w jednostkach samorządu terytorialnego. Cyfryzacja niesie ze sobą także wyzwania związane z bezpieczeństwem danych. Rozmawialiśmy również o tym. W Polsce miały już miejsce cyberataki na jednostki samorządowe zakończone żądaniami okupu. O tym, jak zabezpieczyć się przed nimi rozmawialiśmy podczas panelu z udziałem przedstawicieli branży IT.
Wielkim wyzwaniem dla administracji samorządowej jest rosnący niedobór wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w mniejszych gminach. Uczestnicy panelu poświęconego kadrom wskazywali na potrzebę podniesienia konkurencyjności pracy w urzędach oraz rozwój programów edukacyjnych i studiów podyplomowych we współpracy z uczelniami.
Samorządy, a zwłaszcza sekretarze, mają ważną rolę do odegrania także w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe – analizowane dziś w kontekście powodzi w południowej części kraju. O radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych, ale również o pracach legislacyjnych w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej w gronie ekspertów i praktyków podjęliśmy dyskusję na temat wyzwań i zadań stojących przed jednostkami samorządu terytorialnego.
Podczas kongresu podsumowaliśmy również ostatnie nowelizacje kodeksu wyborczego, przeanalizowaliśmy, jak wyglądało wdrożenie nowych obowiązków i jakie są konsekwencje tych zmian. Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że zmiany z 2023 r. to mechanizmy profrekwencyjne narzucające na gminy wiele nowych obowiązków, natomiast zmiany z czerwca 2024 r. nie uwzględniono postulatów środowiska samorządowego. Podsumowaliśmy też stanowisko w sprawie propozycji zmian w prawie wyborczym Krajowej Rady Forów Sekretarzy z lipca 2024 r. które skierowano do przedstawicieli Rządu i Parlamentu oraz upowszechnione wśród sekretarzy w całej Polsce, w tym szczególnie wśród członków forów sekretarzy, jak i wśród organizacji zrzeszających JST.
Wydarzenia takie jak Kongres umożliwiają dyskusję nad kluczowymi wyzwaniami samorządów, wspiera rozwój kompetencji administracyjnych oraz promuje nowoczesne rozwiązania, które wpływają na poprawę jakości usług publicznych dla mieszkańców.
Podczas VIII Krajowego Kongresu Sekretarzy laureatów III edycji organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Konkursu Dobre Praktyki Organizacji i Zarządzania w Administracji Samorządowej, w którym wyróżniamy dobre praktyki, innowacyjne rozwiązania i nowatorskie projekty w zarządzaniu samorządowymi instytucjami.
Nagrodzeni: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego za wdrożenie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie za wdrożenie Portalu Urzędnika
Wyróżnieni: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego za wykorzystywanie prostego języka w komunikacji z mieszkańcami oraz Urząd Miasta Rzeszowa za organizację punktów obsługi mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w galeriach handlowych
ORGANIZATORZY:
Kongres Sekretarzy organizowany jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego wspólnie z Krajową Radą Forów Sekretarzy JST. To prestiżowe wydarzenie organizowane jest corocznie z myślą o Sekretarzach Jednostek Samorządu Terytorialnego. Celem Kongresu jest stworzenie platformy dla profesjonalistów z administracji samorządowej, gdzie mogą oni dzielić się wiedzą, doświadczeniem oraz nawiązywać wartościowe relacje z innymi ekspertami. Kongres Sekretarzy odgrywa istotną rolę w rozwoju sektora publicznego, wspierając rozwój kompetencji zarządczych i przywódczych wśród pracowników samorządowych.
NASI PARTNERZY:
Partnerzy Instytucjonalni: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Cyfryzacji, Urząd Ochrony Danych Osobowych, Główny Urząd Statystyczny, Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych, Najwyższa Izba Kontroli, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, Centralny Ośrodek Informatyki, Państwowa Inspekcja Pracy.
Partner Międzynarodowy: ICMA Europe.
Partnerzy Środowiskowi: Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej – Polskie Regiony, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich.
Partnerzy Biznesowi: Rekord SI Sp. z o.o., COMARCH S.A., Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o., MWC Sp. z o.o., Docufield Sp. z o.o., Witkac sp. z o.o., BonaSoft, Citi Handlowy Bank Handlowy w Warszawie S.A., Worldline Financial Services (Europe) SA, Polska Bezgotówkowa, VISA, Asseco Poland S.A., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., PwC Advisory Sp. z o.o. sp.k.
Partnerzy medialni: Forum Samorządowe, Dziennik Warto Wiedzieć, Gazeta Samorządu i Administracji. SAS Serwis Administracyjno-Samorządowy, Rynek Inwestycji, Portal FK, Serwis Samorządowy PAP, Portal Samorządowy,
Partnerzy Środowiskowi Regionalni: Krzysztof Jan Klęczar – Wojewoda Małopolski, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Związek Gmin Lubelszczyzny, Euroregion BUG, Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Partnerzy medialni regionalni: Radio Ziemi Wieluńskiej, eKutno, Dami, Nasztomaszów.pl, Infoskierniewice.pl, 7dni Radom, Projekt Błonie, Radio Rekord, Pułtuska Gazeta Powiatowa, Radio Parada, cozadzień.pl, Sądeczanin.info, TVP3 Bydgoszcz.
Do pobrania: